Jdi na obsah Jdi na menu
 


Loupežník Waldemar z Koberštejna

13. 1. 2010

                  

Když po nájezdech vojsk krále Matyáše Korvína poničený hrad Koberstein zpustnul a začal se pomalu rozpadat, začaly se zdejším krajem potulovat bandy žoldáků a loupežníků. V té době se nastěhoval do napůl zříceného hradu rytíř bez přídomku zvaný Waldemar. Výhodná poloha hradu a daleký výhled z jeho věže mu dával přehled o všem co se pohybovalo po obchodní stezce kolem Černé Opavy. To všechno odpovídalo jeho loupeživým záměrům. Po pár měsících neblaze proslul po širokém okolí jako loupežník a vrah kterému v širokém okolí nebylo rovno. Loupil a vraždil od Polska až na Moravu.

Obrazek A tak se stalo, že na jedné loupežné výpravě zjistil, že jeho soused velmi bohatý pán z Vrbna má krásnou dceru kterou by mohl se svými kumpány unést a pánovi z Vrbna potom vrátit za velmi vysoké výkupné. Tak se také stalo. Když pán z Vrbna i přes hrozby, že bude zavražděna odmítal zaplatit, vyzval jej Waldemar na souboj. Pán z Vrbna výzvu přijal a jednou časně z rána přijel na Loupežnické louky kde se měl souboj konat. Ale k jeho překvapení ho tam nikdo nečekal. Po delším čekání se vydal zpět na svůj hrad Fürstenwald. Nepočítal ale s tím, že Waldemar nechce čestně rytířsky bojovat ale, že si na něj počíhá v záloze. V hustém pralese Waldemar se svými loupežníky pána z Vrbna přepadli ze zálohy a zavraždili. Nato ho obrali o veškerý majetek který měl u sebe, zbraně, koně a měšec stříbrňáků.

Po této loupežné vraždě zmizeli z tohoto kraje snad i s princeznou. Kam se ale poděla krásná princezna, jestli byla také zavražděna nebo prodána do otroctví dodnes nikdo neví. Na památku pána z Vrbna je na loukách pod Starým Revízem postaven malý pomník.

 

Obrazek