Kapličky, Kříže a jiné
KAPLE, KAPLIČKY, BOŽÍ MUKA, KŘÍŽE, MÍSTA S OBRÁZKY SVATÝCH A POUTNÍ MÍSTA NA VRBENSKU
STRANA Č.1
Míst kde stávaly nebo ještě stojí různé kříže nebo obrázky svatých je na vrbensku dost a dost. Jenže dnes už prakticky nikdo neví za jakým účelem byly postaveny nebo jakému účelu sloužily. Ale je celkem jisté, že se v těchto místech vždy něco přihodilo. Ať už příhody s koncem šťastným, či ty horší s koncem špatným či nešťastným. Proto prosím všechny, kteří budou tyto řádky číst a budou o těchto místech cokoliv vědět ať mi to prosím napíší na kontaktní adresu těchto stránek. Uvítám jakýkoliv příspěvek, byť by se Vám třeba nezdál dobrý.
VRBNO OKOLÍ
Putování za těmito, řekl bych malými sakrálními stavbami začínám na pro mě nejznámějších místech. To znamená v Železné. Taková známá místa jsou zde tři. Největší z nich je kaplička zasvěcená Panně Marii Sněžné postavená v osadě Wolfseifen. Materiál na původní malou kapličku byl dovezen z Horního Údolí, Kde místní kovář Laske stavěl na počátku 19 stol.(1809) na poutním místě zvaném Sv. Anna novou zděnou kapli místo zdevastované dřevěné kapličky sv. Barbory po prvé postavené kolem roku 1450 a v roce 1653 přestavěné Vratislavským biskupem Karlem Ferdinandem Vasou. Materiál z této dřevěné kaple věnoval Laske občanům obce Buchbergsthal a kaplička byla opět postavena v části Železné zvané Wolfseif. Protože však starý materiál začal po padesáti letech opět chátrat tak ji rodina Treimerova rozebrala a někdy v šedesátých letech 19 stol. postavila nad svým domem č.p. 22 kapličku novou. Tato přežila obě světové války ale po smrti rodičů pana Josefa Treimera začala opět chátrat. Dnes na jejím místě leží jen polorozpadlá ruina. Toto povídání má zatím šťastný konec, již je vypracován projekt na její obnovení a tento vypadá velice dobře.
Kaplička sv. p Marie Sněžné
Další malá stavba se také nacházela v osadě Wolfseifen a to na cestě do Mnichova za domem č.p. 71. Tato, dalo by se říct kaplička nebo také Boží muka bývala ještě v 50 letech 20 stol. pěkně vyzdobena sv. obrázky a květinami. Po vyhoření a následném zbourání neobydleného domu č.p.71, zmizela také tato malá stavba.
Další místem se třemi obrázky svatých je místo nad bývalým jezem a začátkem továrního náhonu (dnes naproti střelnice, protože jez i část náhonu odnesly povodně). V roce 1955 přesně 17. ledna při vichřici která zničila a povyvracela okolní lesy byly obrázky jako zázrakem zachráněny. Větrná smršť vyvrátila všechny okolní stromy jen ty na kterých byly zavěšeny obrázky ulomila těsně nad nimi. Toto nebyly žádné stromečky ale mohutné smrky. Jen mně není známo za jakým účelem zde byly obrázky zavěšeny.V Železné se tomuto místu říkalo U obrázků
U obrázků v roce 1955
Další místo je na „Hutích“. Zde se nacházel u továrního jezu Heinrichova hamru velký kříž s Kristem a obrázkem. U kříže stálo modlitební klekátko a také toto místo bývalo vyzdobeno květinami. V 60 letech 20 stol byl kříž uřezán stejně jako kříž Videlský. Důvod je jasný komunisti neměli rádi katolíky, proto tyto památky soustavně ničili. V roce 1997 povodeň toto místo úplně zničila. Ani zde mi není znám význam tohoto místa.
Další svatý obrázek stával po pravé straně silnice do Videl na vrcholu stoupání zvaném Videlský kopec.Toto místo jsem nalezl při těžbě dřeva. Plechový obrázek byl již totálně zničený a tak se nedalo ani zjistit který svatý je na něm vyobrazen. Nezjistil sem ani k jaké události se toto místo vztahuje.
Místo na Videlském kopci kde obrázek stával
Dominantou Videl je dřevěná kaplička postavená v roce 1930 tesařským mistrem Josefem Nitschem z Vrbna podle návrhu architekta Alfonze Petera rovněž z Vrbna. Tato kaplička je klenotem osady Vidly. Za stavbu a její výzdobu zaplatili každý stejnou částku kardinál Adolf Bertram z Vratislavi a biskup ŘNR Dr Klein z Bruntálu.Kaple sv. Hedviky byla vysvěcena 26.října 1930 zároveň s otevřením nové národní školy.
Z německé Kroniky
Kaple sv. Hedviky
Obrázek sv. Hedviky pod kapličkou
obrázek sv.Hedviky detail
Kříž mezi kapličkou a hospodou
Vidly kříž u bývalé hospody
Videlský kříž
Videlský kříž 2010 Videlský kříž 1920
Na Kotě
Na vrcholu stoupání mezi osadou Vidly a lázněmi Karlova Studánka ve nadmořské výšce 1004m (Kota) se nachází dva pomníčky z roku 1912 oba souvisejí se stavbou silnice Karlova Studánka – Vidly. Je to datum ukončení stavby této silnice
Kota pomníček a pamětní deska z roku 1912
Nápis na desce Překlad
Abernerefren schlanden durchkreutz Jak barevný had přes upravená
die Geregelten Felder verschungen pole, teď pohlcena lesem stoupá
vom Wald jetz an der Berge hinauf po svahu stále živá to stuha
kommend ein schimmernder läder ver cesty spojující země.
üpfende Strase
Hinnewiederstein
Kříž na skále které se dnes říká Rollandův kámen. Před druhou světovou válkou měla tato skála název Hinnewiederstein. Nachází se při staré cesté z Ludvíkova do Karlovy Studánky. Tento modřínový kříž nechal vyrobit v ludvíkovském dřevařském provozu velmistr ŘNR Norbert Klein a vysvětil ho 14. září 1924
Hinnewiederstein v roce 1929
Pokračujeme ve Vrbně pod Pradědem
Takových historických památek se ve Vrbně, jako ostatně všude nacházelo značné množství a i když některé nenávratně zmizely tak se po nich dochovaly alespoň nějaké obrázky nebo staré fotografie. Nejlepší by bylo kdyby se dochovaly také nějaké dokumenty ze kterých by se dal zjistit důvod proč zde byly kapličky křížky nebo sv. obrázky postaveny. Začnema těmi známýmy a budeme pokračovat k těm méně známým až neznámým.
Jako první bych uvedl kapličku která stávala na křižovatce ulic Myslivecká a Polní. Tato kaplička stávala na svém místě až do 60 let 20 století. Důvod její stavby podle lidového vyprávění je, že do těchto míst při jedné velké povodni dosahovala voda. Může to tak být protože v jiném vyprávění se říka, že celé vrbenské údolí bylo jedno veliké jezero.
Křižovatka Myslivecké a Polní
Jako další uvádím obrázek s klekátkem který stával v místě vrbeňáky nazývaném Pod bělidlem nebo také Pod skalkou. Důvod stavby zatím neznámý a navíc obrázek již zmizel zůstalo jen místo pod stromy zarostlé kopřivami, jak dokazuje obr. z roku 2010.
Původní obr. Pod Bělidlem Foto 2010
Jako další je tu kříž s odpočivadlem u staré poštovské cesty asi 700 m nad bývalým chudobincem (dnes škola v přírodě). Z jakého důvodu byl tento kříž postaven není známo. Jediné co je známé, že kolem poštovské cesty byly za pánů z Vrbna postaveny různé dílny na zpracování kovů a to by spolu mohlo souviset.
Původní kříž na Poštovské Kříž v r. 2010
Další kříže stály na Střelniční ulici. První z nich stával mezi lipami před domky postavenými pro rodiny jejichž obydlí vzala voda při povodni v roce 1997. Místo kříže tam dnes stojí pomník který má tuto mohutnou povodeň připomínat a druhý kříž stál pod lipami u odbočky do Ludvíkova. Také o těchto křížích mně zatím není nic známo. Lze se ale domnívat, že byly postaveny v místech kde byly v 17 století upáleny dvě nevinné ženy nařčené z čarodějnictví. Je to ale jen nepotvrzená doměnka, čož nemění nic na tom, že tam kříže opravdu stály.
Mezi stromy stával v 50 letech kříž
Druhý kříž má ještě jednu možnost stával totiž přímo pod opevněným Švédským táboram kde se v roce 1642 bojovalo. Po bitvě u Karlovic se Švédové stáhli do svého opevněného tábora odkud byli císařským vojskem vytlačeni až na hrad Fürstenwald kde byli definitivně poraženi a hrad byl rozbořen.
Třetí kříž s neznámým významem stojí dodnes na křižovatce Střelniční a Křivé.Tento by se také mohl vztahovat k popravám čarodějnic v 17století. Obě exekuce totiž byly propvedeny na Střelniční ulici a jedna z popravených prý byla dokonce starostova žena.
Kříž na ul.Střelniční u odbočky na ul.Křivou
Další kamenný kříž stojí na náměstí sv. Michala vedle kašny. K tomuto místu se váže lidové vyprávění o vojácích Prokopa Holého kteří byli po prohrané bitvě a těžkém mučení, zaživa spolu s mrtvýmí naházeni do staré šachty která stávala v těchto místech a zasypáni
kašna a dřevěný kříž na Sv.Michalu
Kříž před kostelem Sv.Michala
Dalším pomníčkem u tzv. Poštovské cesty je malý oplocený pomníček s německy psaným nápisem. Pomníčku chybí na vrcholu kamenná sova která souvisí s moudrostí která je vytesána do pomníčku. Pomníček označuje místo kde zemřel na infarkt farář z Andělské Hory který tudy chodil na bohslužby do Vrbna
pomníček na Poštovké
Překlad nápisu na pomníčku na Poštovské
Studánka v lesoparku
V lesíku mezi bývalou hospodou u Střelnice a Lenasem (dnešní lesopark) stávala studánka s posezením. Dnes je ze studánky jen zděná část s kamennou deskou, na které je nečitelný nápis.
Studánka v lesíku
Milník u Anenské myslivny
Na staré poštovské cestě z Andělské Hory do Vrbna p. Pradědem nedaleko Anenské myslivny cca 200 m. směrem k Vrbnu stával a bude opět stát kříž který vyznačoval vzdálenost 1/2 vídeňské poštovské míle (asi 3,8 km) k další zastávce dostavníku, což bylo náměstí sv. Michala ve Vrbně. Toto misto je na historických mapách z 19 století vyznačeno kroužkem s křížkem a na nových mapách je místo vyznačeno jako pomník u cesty pod vrcholem Kopřivníku.
Historické poutní místo sv.Anna - (Annaberg)
Poutní místo Annaberg dříve a dnes
Ludvíkov kříž u mlýna
Kříž u mlýna Mlýn za obchodem
Obrázek u pošty v Ludvíkově
Karlova Studánka chodník na Ovčárnu
Chodnk na Ovčárnu Kaplička Hubertov
Hitlrova busta Karlova Studánka.
Po navštěvě Adolfa Hitlera s doprovodem (Konrád Henlein, Reinhard Heidrich,Hermann Göring) 8. října 1938, byla před letními lázněmi na památku této události na stávající sokl který původně nesl bystu arcivévody Wilhelma posazena busta Adolfa Hitlera.
Kobrštejnské louky
Pomník na památku Hanuše z Vrbna který zde padl v souboji s loupeživým rytířem.V pozadí hrad Koberstein.
Nápis na Rolandově kameni
Nápis na křížovatce na Pecném
Rolandův kámen-Hinundwiederstein
Památníček ve Velkém kotli
Křížek mezi Vysokým vodopádem a Švýcárnou
Mohyla nad Horním Údolím
Jména na mohyle
Památníčekna Ztracených kamenech
U Bařinských chat
Novogotický kostel v Horním Údolí
Horní Údolí kaplička na cestě ke Svaté Anně
Křížek v Mnichově za domem pana Klíče
zatím mi není znám jeho význam po zjištění doplním.